Tegoroczny 53. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu w Polsce będzie obchodzony w dniach 23-29 lutego pod hasłem: „Szczęśliwe dzieci w trzeźwych rodzinach”.
Bp Bronakowski, Przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych podkreślił, że kard. Wyszyński był jednym z największych apostołów trzeźwości w Polsce. Przypomniał powtarzane przez niego wielokrotnie słowa bł. ks. Bronisława Markiewicza: „Polska albo będzie trzeźwa, albo nie będzie jej wcale”. Zwrócił uwagę na troskę o trzeźwość wyrażoną w Jasnogórskich Ślubach Narodu oraz zaznaczył, że wydane w 1959 r. przez Episkopat wytyczne ds. apostolstwa trzeźwości w Polsce są do dziś inspiracją.
Wyraził też nadzieje, że kard. Wyszyński będzie kolejnym patronem trzeźwości w Polsce a w ramach duchowych przygotowań do jego beatyfikacji zachęcił do podjęcia abstynencji – do czasu beatyfikacji lub przez cały rok.
– Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu ma zachęcić wierzących do modlitwy w niezmiernie ważnej intencji, jaką jest wewnętrzna wolność wszystkich Polaków – powiedział bp Bronakowski.
Ks. dr Marek Dziewiecki, członek Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych zaznaczył, że w tym roku Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu w Polsce koncentruje się na trosce o trzeźwość młodych. Zauważył, że problem alkoholowy w przypadku młodych to nie tylko nadużywanie alkoholu ale w ogóle sięganie po alkohol, gdyż w wieku rozwojowym jedyną właściwą postawą jest całkowita abstynencja. Tymczasem jest to wśród młodzieży w Polsce postawa niesłychanie rzadka – 90 proc. piętnastolatków i 97 proc. siedemnastolatków ma już za sobą inicjację alkoholową. „Jest to samobójstwo na raty: fizyczne, psychiczne, moralne, duchowe, społeczne” – podkreślił ks. Dziewiecki.
Omawiając kilka modeli profilaktyki uzależnień wśród młodych podkreślił, że straszenie nie działa. Niewystarczająca też jest edukacja (można mieć olbrzymią wiedzę teoretyczną a i tak wpaść w uzależnienie) oraz model psychologizujący, w ramach którego opowiada się o swoich emocjach. – Potrzebne jest wychowanie – podkreślił. Jego zdaniem nic innego nie uchroni dzieci przed sięganiem po alkohol, niż miłość w rodzinie, poczucie bezpieczeństwa, umiejętność radzenia sobie w trudnych sytuacjach społecznych i zapewniona przez rodziców ochrona przed zagrożeniami z zewnątrz.
Świadectwem wychowania w szczęśliwej rodzinie i w trzeźwości podzielił się Łukasz Terlikowski, członek Krucjaty Wyzwolenia Człowieka w ramach Ruchu Światło-Życie. Wyraził też nadzieję, że podobny model uda mu się powielić w swojej własnej założonej niedawno rodzinie.
W tym roku, od 23 do 29 lutego obchodzić będziemy 53 Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. Jego patronem jest Prymas Tysiąclecia. – Kardynał Wyszyński bardzo często nawiązywał do tej plagi trapiącej i topiącej Polaków. Za ks. Markiewiczem powtarzał, że „Polska będzie trzeźwa, albo nie będzie jej wcale”. Słowa te są, niestety, wciąż aktualne – mówi red. Tomasz Królak, wiceprezes KAI.
Tegoroczny Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu obchodzony jest w roku, w którym odbywa się beatyfikacja Sługi Bożego kardynała Stefana Wyszyńskiego. Prymas Tysiąclecia jest patronem tego szczególnego tygodnia modlitw. – Kardynał Wyszyński bardzo często nawiązywał do tej plagi trapiącej i topiącej Polaków – mówi red. Tomasz Królak, wiceprezes Katolickiej Agencji Informacyjnej. Prymas Tysiąclecia mówiąc o problemie nadużywania alkoholu, cytował słowa wielkiego orędownika trzeźwości ks. Bronisława Markiewicza, że „Polska albo będzie trzeźwa albo nie będzie jej wcale”. – To są dramatyczne słowa, ale niestety wciąż bardzo aktualne – dodaje red. Królak. W Polsce, według statystyk ok. cztery miliony ludzi są uzależnione, czy nadużywają alkoholu. – To plaga, która pustoszy zdrowie, życie rodzinne i polskie drogi – komentuje wiceprezes KAI. Nadużywanie alkoholu przekłada się w konkretny sposób na liczbę wypadków drogowych i ofiar śmiertelnych. – Brak trzeźwości przekłada się również na styl wychowania młodego pokolenia – zauważa red. Królak. Zdaniem specjalistów trzeźwe wychowanie młodych ludzi w trzeźwych rodzinach to najlepsza profilaktyka zapobiegająca różnego rodzaju patologiom, które przejawiają się w starszym wieku. – Te wszystkie elementy sprawiają, że na alkohol i jego nadużywanie powinniśmy zwracać bardzo poważną uwagę – zauważa wiceprezes KAI.
Kościół przypomina co roku o trzeźwości. Miesiącem jej poświęconym jest sierpień. Komisja Episkopatu ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych apeluje, żeby również czas do beatyfikacji, albo być może cały rok przeżyć w abstynencji od alkoholu. – W ten sposób można dać wyraz solidarności z kard. Wyszyńskim, dać wyraz temu, że rozumiemy dokładnie jak trzeźwa Polska ważna była dla Prymasa Tysiąclecia i jak ważna jest trzeźwa polska w przyszłości – dodaje red. Królak.
– Obecnie w polskiej rzeczywistości jedną z największych bolączek jest powszechna reklama alkoholu – zauważa wiceprezes KAI. Natomiast większość polskiego społeczeństwa opowiada się przeciwko tak agresywnej reklamie w środkach masowego przekazu zwłaszcza w telewizji, szczególnie w przypadku reklam piwa. – Reklamy te są niesłychanie kłamliwe – twierdzi red. Królak. Reklamy pokazują ludzi roześmianych, wesołych szczęśliwych i zdrowych. – Wszyscy wiemy, że w rzeczywistości alkohol nie powoduje ani radości, ani zdrowia, ani szczęścia, ani szczęśliwych relacji, tylko burzy wszystko po kolei – stwierdza wiceprezes KAI. – Byłoby wspaniale gdybyśmy się tym apelem Episkopatu przejęli i żyli coraz bardziej trzeźwo oraz włączyli się w modlitwy o trzeźwość narodu w tym tygodniu – zachęca red. Królak.
Dodał: a
Na górę