W trzecią niedzielę listopada jest obchodzony Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych. Celem obchodów nie tylko upamiętnienie wszystkich, którzy stracili życie w wypadkach drogowych, ale również pamięć o rodzinach i bliskich ofiar i zwrócenie uwagi na potrzebę poprawy bezpieczeństwa na drogach. Na świecie rocznie ginie w wypadkach drogowych 1.250 mln osób, a 10 razy więcej zostaje rannych. Aż 22% wszystkich ofiar śmiertelnych to piesi – 270 tys. osób. W Polsce, mimo wyraźnej poprawy bezpieczeństwa na drogach, liczba zabitych w wypadkach sięga blisko 3 tys. rocznie. MIVA Polska i Krajowe Duszpasterstwo Kierowców zaprasza do pamięci i modlitwy w intencji wszystkich ofiar i poszkodowanych oraz zachęca do troski okazywanej osobom poszkodowanym i ich rodzinom.
Do corocznych obchodów Dnia Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych zaprosiło Zgromadzenie Ogólne ONZ państwa członkowskie i społeczność międzynarodową. Dzień ten ma być wyrazem uznania i pamięci o ofiarach wypadków drogowych i ich rodzinach. W wielu krajach dzień ten obchodzony był już wcześniej. W Polsce obchody zainicjowane zostały w 2006 roku przez MIVA Polska i Krajowe Duszpasterstwo Kierowców. Do modlitwy za ofiary wypadków na drogach często zachęcał Papież Jan Paweł II i Benedykt XVI.
JAN PAWEŁ II, 15.11.1998, Anioł Pański
„Również dzisiaj w wielu krajach europejskich obchodzony jest Dzień Pamięci o ofiarach wypadków drogowych. Zanoszę do Boga modlitwy w intencji tych, którzy zginęli w tak tragicznych okolicznościach, a zarazem pragnę zapewnić o mej duchowej bliskości ich rodziny oraz osoby, które przeżyły wypadki, ale pozostały głęboko zranione fizycznie i duchowo. Wyrażam nadzieję, że dzięki obchodom tego dnia kierowcy będą zawsze postępować odpowiedzialnie, okazując szacunek zarówno dla ludzkiego życia, jak i dla zasad bezpieczeństwa na drogach”.
BENEDYKT XVI, 20.11.2005, Anioł Pański
„Tej niedzieli, poświęconej ofiarom wypadków drogowych powierzam miłości Pana wszystkie osoby, które straciły życie w wypadkach drogowych, jak i bardzo licznych rannych i ich rodziny. Wzywam wszystkich kierowców do prowadzenia rozważnego i odpowiedzialnego, aby skutecznie walczyć, wraz z przedstawicielami władzy, przeciw temu złu socjalnemu i aby zmniejszyć liczbę ofiar”.
Duszpasterstwo Kierowców oraz MIVA Polska uwrażliwia także na potrzebę wyrażania zgody na użycie organów do przeszczepów w wypadku śmierci. Podpisane deklaracje pomagają w wykorzystaniu narządów osób tragicznie zmarłych, aby uratować życie innym. Są także wyrazem miłości wobec bliźnich., która sięga poza granice śmierci.
Apel Krajowego Duszpasterstwa Kierowców i MIVA Polska do kierowców i pieszych.
Śmierć, kalectwo, cierpienie, nieszczęście poszkodowanego i dramat jego rodziny - tym niejednokrotnie kończy się bezmyślność na drodze! Piesi pojawiają się na drogach prawie tak często jak samochody - różnica polega na tym, że wobec rozpędzonych maszyn są całkowicie bezbronni. Wypadki z ich udziałem stały się obecnie niezwykle poważnym problemem. Zwracamy uwagę, że właśnie zaczął się dla pieszych najgorszy okres -jesień i zima to czas szczególnie niebezpieczny. Szybko zapadający zmrok, mgły, deszcz i silny wiatr sprzyjają powstawaniu na drodze niezwykle groźnych sytuacji.
Apelujemy więc do wszystkich: kierowców i pieszych: „Przestrzegajcie przepisów ruchu drogowego”.
Piesi: nie lekceważcie obowiązku poruszania się lewą stroną drogi, używajcie elementów odblaskowych. Pamiętajcie, że ubrany na czarno człowiek poruszając się po zmroku „zlewa” się z otoczeniem i jest praktycznie niewidoczny d la prowadzących samochody.
Rowerzyści: poruszajcie się na sprawnych, oświetlonych rowerach i zawsze na trzeźwo.
Kierowcy: pamiętajcie, że wasza nieostrożność może skończyć się czyjąś śmiercią. Zadbajmy też wszyscy o ludzi starszych. Uczulajmy ich na zagrożenia. Analiza wypadków drogowych dowodzi, że rocznie kilkaset osób w wieku powyżej 60 roku życia jest ofiarami wypadków drogowych. Główne przyczyny tych zdarzeń to: nieostrożne wejście na jezdnię przed jadącym samochodem, wychodzenie na jezdnię zza przeszkody (np. zza autobusu) i przechodzenie przez jezdnię w miejscu niedozwolonym.
Uważajmy więc wszyscy na drogach, aby nie tylko uniknąć tragedii, ale spokojnie wyruszać w drogę i bezpiecznie wracać do domu! „Kierujmy się Miłością na Drodze”.
Krajowe Duszpasterstwo Kierowców
ks. Marian Midura
ks. Jerzy Kraśnicki
Modlitwa za ofiary wypadków drogowych
Wszechmogący i miłosierny Boże, który jesteś naszym Stwórcą i Zbawcą. W Twoich rękach są nasze losy. Ty stale towarzyszysz nam w codziennych zmaganiach, wspierasz i prowadzisz w drodze ku Tobie. Wejrzyj łaskawie na tych, którzy nagle odeszli z tego świata i przyjmij do swego królestwa ofiary wypadków drogowych. Niech ich nagła śmierć stanie się bramą, przez którą wejdą do wspólnoty odkupionych krwią Twego Syna. W swym wielkim miłosierdziu obdarz ich radością wieczną, światłością i pokojem.
Otrzyj, o miłosierny Boże, łzy płaczących po stracie swych bliskich, i umocnij w nich błogosławioną nadzieję, że kiedyś spotkają się znów w Twoim królestwie, by razem wielbić Ciebie. Niech w trudnych chwilach żałoby znajdą pociechę w wierze i naszej miłości. Błogosław, Panie tym, którzy udzielają pomocy ofiarom wypadków drogowych.
Nas zaś, o Panie, zachowaj „od nagłej i niespodziewanej śmierci” na drogach i spraw, abyśmy zawsze mogli bezpiecznie dotrzeć do celu naszej podróży. Daj nam roztropność, która uchroni nas przed niepotrzebną brawurą i lekkomyślnością. Niech wszystkie drogi prowadzą nas do Ciebie, który jesteś naszą Drogą, Prawdą i życiem, w Jezusie Chrystusie Panu naszym. Amen.
Dodał: a
Na górę